Ezen a nyáron rendeztünk először tehetség tábort.
Augusztus 12-16 között 20 kamasszal utaztunk el az Eger melletti Felsőtárkányba, hogy kezdetét vegye új táborunk, a Kamasz-tehetség tábor.
Voltak, akik már jól ismerték egymást, pl. az intézmény kamasz klubjából, mások egy-két alkalommal találkoztak, egyesek pedig senkit nem ismertek a csapatból.
Már a vonatúton megindult a kommunikáció a fiatalok között. Az első nap estéjén ismerkedős és csapatépítő játékokat kezdeményeztünk, amelyek segítségével gyorsan sikerült közösséggé kovácsolni a résztvevőket.
A tábor második és harmadik napja az önismeret, kommunikációs és együttműködési készségek fejlesztése köré szerveződött. Délelőtt a résztvevők kiscsoportos önismereti foglalkozásokon vettek részt, ahol átgondolhatták, felismerhették, valamint saját maguk számára és egymás felé is megerősíthették pozitív és fejlesztendő tulajdonságaikat. A foglalkozások során a fiatalok megértették, hogy mennyire fontos, hogy tisztában legyünk egyediségünkkel, értékeinkkel, és ezekhez mérten alakítsuk ki a magunkkal szemben kitűzött céljainkat. Szívmelengető volt látni, hogy azok a fiatalok, akik a hétköznapokban kevesebb megerősítésben részesülnek, a pozitív, ugyanakkor helytálló visszajelzésektől szárnyakat kaptak.
A délutánok a kommunikációs és együttműködési készségeket fejlesztő, nagymozgásos és élménypedagógiai feladatok jegyében teltek el. A gyerekek játékos feladatok, majd az azokat követő önreflexió során ismerték fel és fejlesztették kommunikációs stílusukat, csoportszerepeiket és a csoportban való együttműködéshez szükséges készségeiket.
A nagy meleg ellenére a napok játékos, könnyed, mégis meghitt hangulatban teltek. Az elmaradhatatlan éjszakai túra (ami sárban dagonyázásban és rengeteg nevetésben tetőzött), az egri belvárosi séta, a lézerharc, valamint az utolsó nap kemény fizikai kihívást sem nélkülöző hegymászása mindenkiből kihozta az alkalmazkodó- és segítőkészséget, megerősítette a belső motivációt és a kihívásokhoz való pozitív hozzáállást. .
A tábor végére annyira összekovácsolódtunk, hogy ezt egy közös hajszínezéssel is kifejezésre juttattuk. Mindenki kapott egy-egy rózsaszín tincset, ami azt jelképezte, hogy a tábor résztvevői, függetlenül korábbi tapasztalataiktól, ebbe a kis közösségbe mindannyian be- és elfogadásra kerültek.
A záró tábortűz körül meghatóvá vált a hangulat, miközben a gyerekek egymásnak és a táborvezetőknek adtak meglepően mély visszajelzéseket. Többen hangsúlyozták, hogy a nyári programjaikat összevetve (amelyek között pedig akadtak igen különlegesek is), a Napraforgó tábort élvezték a legjobban, és amennyiben lesz rá lehetőségük, jövőre is szeretnének részese lenni ennek a különleges élménynek.
a tábor munkatársai nevében Bodor Lilla
óvodai és iskolai szociális segítő